Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Sepetim
Müşteri Hizmetleri Soru Sor
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu
Aradığınız cevabı bulamadıysanız
bize yeni bir soru sorabilirsiniz..
Soru Sor
1- Kargom Nerede?

Sipariş Vermiş Olduğunuz Ürünlerimizin Güncel Kargo Bilgileri Öğrenmek için Aşağıdaki Linklerden Destek Alabilirsiniz.

Yurtiçi Kargo ile Gönderilen Siparişler için:

http://www.yurticikargo.com/sayfalar/ara.aspx?k=kargom nerede

Üye Olmadan Yapılan Alışverişlerde Kargo Takip Kodunu Öğrenmek için Lütfen Whatsapp Sipariş Hatıımız olan 0530 362 93 93  ya da 0212 886 63 60 Telefon Numaralarımızdan Müşteri Hizmetlerimiz ile İletişime Geçiniz.

Teslimat adresinde kimsenin bulunmaması durumunda, kargo görevlisi size bu konuda not bırakır ve daha sonra teslimat için 2. defa gelir. Lütfen gelen notu gördüğünüzde kargo şirketiyle iletişime geçiniz. Kargo şirketi size iki defada da ulaşamazsa ürününüzü Kullanatmarket'e getirilir.

Sipariş gönderimlerimizi gerçekleştiren anlaşmalı kargo şirketi, tüm Türkiye'ye teslimat yapabilmektedir. Ancak, köy,kırsal bölgeler ve karayolu ile ulaşım sağlanamayan yerlere ürün teslimatı yapılamaması söz konusu olabilir. Kargo teslimatı açısından sıkıntı yaşayabileceğinizi düşünüyorsanız lütfen sipariş vermeden önce  Müşteri Hizmetleri(0212 886 63 60) ile iletişim kurarak adresinize teslimat yapılıp yapılamayacağını öğreniniz. Bu tür durumlarda genellikle en yakın yerleşim merkezine siparişiniz getirilir ve sizden buraya gelerek teslim almanız rica edilir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.